+420604644135 – Jan Pangrác info@psctyrlistek.cz

Masopustní karneval

Konec února a začátek března je věnován všeobecným masopustním radovánkám. Ne jinak tomu je na pionýrské skupině Čtyřlístek v Domažlicích.

Ve středu 27. února se v klubovně Dřevák scházejí děti z oddílů Koťátka a Čmeldové, aby i ony oslavily Masopust. Krátce po 16. hodině vchází do slavnostně vyzdobené klubovny na čtyři desítky maskovaných dětí a jejich vedoucí a instruktoři. Nejprve probíhá promenáda. Mezi maskami vidíme princezny, piráty, žirafy, kostlivce, čarodějnice a mnoho dalších. To ale již začíná instruktorka Terka Jindřichová pouštět první písničky a děti se pouštějí do tance. Tedy do tance? Spíše skotačení, protože se jedná o děti od 4 do 7 let. 

V nejlepším je třeba přestat, a proto je pro děti připraven oddechový program. Děti usedají ke dvěma dlouhým stolům a každý dle své fantazie vyrábí či maluje jakousi masopustní maškaru. Ani to netrvá dlouho a Terka opět vybízí přítomné na taneční parket.  Všichni jsou plně zaměstnáni tancem i tanečními hrami a soutěžemi, které jsou pro ně připraveny.

Ale co to? Vše nejednou končí a děti usedají na koberec a vytváří kroužek. Nikdo netuší, co bude následovat. To již přicházejí instruktorky a rozdávají hudební nástroje – činely, bubínek, triangl, píšťala, xylofon… Děti pod vedením Ilony Krbcové vytvářejí třicetičlenný orchestr a pěvecký sbor. Společně zpívají několik známých písniček. Ne všichni. Některé nejmladší chlapce zpěv neláká a pokračují ve svém křepčení po klubovně.  Je konec „koncertu“ a děti se odměňují potleskem. To již opět hraje Terka a začíná poslední taneční šou. Mezi děti se přidává i několik maminek.

Je konec Masopustu, doby hojnosti a veselí. Nastává období půstu. Aby si to děti řádně užily, instruktorky jim předávají sladké odměny. Někdo neodolá a ochutnává ihned, někteří si odměnu odnášejí domů.

Skončilo všeobecné veselí a i do práce našich oddílů vstupuje doba střídmosti. Proto je na příští středu mezi děti pozvána tisková mluvčí Policie ČR územního pracoviště Domažlice por. Mgr. Dagmar Brožová, která zde bude přednášet o prevenci.